التهاب اعصاب یکی از بیماری‌های حاد عصبی است. التهاب اعصاب به التهاب یک عصب واحد یا مجموعه‌ای از اعصاب اشاره می‌کند. بعضی وقت‌ها، چندین گروه مختلف از اعصاب در بخش‌های گوناگون بدن ممکن است دچار التهاب شوند که در این صورت این بیماری‌ پلی‌نوریت یا پلی‌نوروپاتی نیز نامیده می‌شود. اگر بخواهیم دقیق‌تر صحبت کنیم، التهاب اعصاب یک التهاب نیست، بلکه تغییر در وضعیت اعصاب است که منجر به ضعف، از دست دادن عکس‌العمل‌های طبیعی و تغییرات حسی می‌شود.

دلایل بروز التهاب اعصاب

دلیل اصلی بروز التهاب اعصاب اسیدوز مزمن است. همانطور که پیش از این نیز گفته شد، اسیدوز به معنای اسیدی شدن بیش از حد خون و سایر مایعات بدن است. تمامی مایعات بدن باید در واکنش‌هایشان قلیایی باشند، اما هنگامی که مواد اسیدی زائد دائماً برای یک دورۀ طولانی مدت به دلیل تغذیۀ غلط در بافت‌ها تشکیل می‌شوند، این امر منجر به بروز اسیدوز در بدن می‌شود.

عادت‌های غلط زندگی، کار بیش از حد و غیره کشش دستگاه عصبی را پایین آورده و به بروز بیماری  التهاب اعصاب در بدن کمک می‌کند.  بیماری‌ التهاب اعصاب  می‌تواند همچنین از کمبود مواد مغذی و اختلالات متابولیکی همچون متابولیسم غلط کلسیم، کمبود ویتامین‌هایی همچون ویتامین B12، B6، B1، اسید پانتوتنیک و ویتامین B2 و سمی شدن عمومی خون به وجود آید.

در کتاب راهنمای کامل درمانهای طبیعی از انتشارات تجسم خلاق آمده است دلایل دیگر بروز التهاب اعصاب وارد شدن ضربه، جراحت عمیق یا فشار سنگین بر روی یکی از اعصاب بالاتنه و جابه‌جایی و شکستگی استخوان‌هاست. هر فعالیت شدید ماهیچه‌ای یا فشار بیش از حد بر روی مفاصل که در دررفتگی‌ها دیده می‌شود ممکن است باعث رسیدن صدمه به اعصاب و بروز التهاب اعصاب در بدن شود.

  بیماری‌ التهاب اعصاب  ممکن است همچنین از عفونت‌های مشخصی همچون سل، دیفتری، کزاز، جذام و دیابت شیرین، سمی شدن بدن با حشره‌کش‌ها، جیوه‌ها، سرب، آرسنیک و الکل به وجود آید.

درمان بیماری التهاب اعصاب

درمان التهاب اعصاب از طریق مصرف داروهای مسکن ممکن است باعث تسکین موقتی این بیماری‌ شود، اما آن را به خوبی درمان نمی‌کند. درد با هزینۀ وارد شدن صدمه به سلامتی بخش‌های دیگر بدن، به ویژه قلب و کلیه‌ها موقتاً رفع می‌شود، اما التهاب اعصاب باقی می‌ماند.

بهترین درمان برای رفع التهاب اعصاب اطمینان حاصل پیدا کردن از این موضوع است که بیمار از تغذیۀ مناسب یعنی جذب حداکثری تمامی ویتامین‌ها و سایر مواد مغذی بهره می‌برد. تاکید باید بر روی مصرف غلات سبوس‌دار، به ویژه گندم سبوس‌دار، برنج قهوه‌‌ای، دانه‌های خام و جوانه زده، شیر خام به ویژه شکل ترش آن و پنیر لور خانگی باشد.

در موارد شدید، بیمار باید برای 4 یا 5 روز از روزۀ کوتاه مدت با آب میوه استفاده کند. هویج، چغندر، مرکبات، سیب و آناناس را می‌توان برای آب میوه‌ها استفاده کرد. ثابت شده است که تمامی ویتامین‌های گروه B در پیشگیری و درمان التهاب اعصاب مفید هستند. هنگامی که بیمار از ویتامین‌های B1،B2،B6،B12و اسید پانتوتنیک با همدیگر استفاده می‌کند، در برخی موارد در عرض 1 ساعت درد شدید و ضعف از بین می‌رود.

بیمار مبتلا به التهاب اعصاب باید از مصرف نان سفید، قند سفید، غلات تصفیه شده، گوشت، ماهی، غذاهای کنسرو شده، چای، قهوه و چاشنی‌ها که از طریق پر کردن مداوم بافت‌ها با ناخالصی‌های اسیدی ریشۀ بروز این بیماری‌ هستند خودداری کند.

مشخص شده است که درمان‌های مشخصی در رفع التهاب اعصاب مفید است. یکی از این درمان‌ها شیر دانه‌های سویاست. یک فنجان شیر دانه‌های سویا که با یک قاشق چایخوری عسل ترکیب شده است را باید هر شب برای رفع این بیماری مصرف کرد. این شیر به دلیل آنکه غنی از لسیتین، ویتامین B1و اسید گلوتانیک است دستگاه عصبی را تقویت می‌کند.

شیر دانه‌های سویا از طریق خیس کردن دانه‌های سویا در آب به مدت حدوداً 12 ساعت، سپس برداشتن پوست آن‌ها و تبدیل کردن آن‌ها به خمیر نرمی توسط دستگاه آسیاب پس از شستشوی کامل‌شان درست می‌شود. این خمیر با آبی که 3 برابر مقدار آن وزن دارد ترکیب می‌شود. این شیر را سپس باید با شعلۀ پایین جوشاند و گهگاهی آن را به هم زد. بعد از اینکه کمی سرد شد، آن را باید توسط یک پارچۀ دور پنیر صاف کرده و شکر را نیز به آن اضافه کرد.

جوشاندۀ جو درمان موثر دیگری برای رفع التهاب اعصاب است. این جوشانده از طریق جوشاندن یک چهارم فنجان جو نیم‌کوب کاملاً طبیعی در دو چهارم آب آماده کرد. هنگامی که این آب تا حدود یک چهارم جوشانده شد، آن را باید به دقت صاف کرد. برای رسیدن به نتایج بهتر، این ترکیب را باید با شیر کم‌چرب و آب لیمو ترکیب کرد.

ثابت شده است که هویج خام و اسفناج در درمان این بیماری‌ ارزشمند است، زیرا هر دوی این سبزیجات غنی از عناصری هستند که نبود آن‌ها منجر به بروز این بیماری‌ می‌شود. سریع‌ترین و موثرترین شیوه که با آن بدن می‌تواند این عناصر را بدست آورده و جذب کند نوشیدن روزانۀ حداقل نیم لیتر از عصارۀ ترکیبی هویج خام و اسفناج است.

بیمار مبتلا به التهاب اعصاب باید از 2 یا 3 حمام نمک فرنگی در هفته استفاده کند. او باید به مدت 25 تا 30 دقیقه در حمام باقی بماند. بخش‌های مبتلا به التهاب اعصاب را باید همچنین چندین بار در طول روز در آب گرمی که دارای نمک فرنگی- یک قاشق غذاخوری نمک را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید- قرار داد. بیمار باید از پیاده‌روی و سایر ورزش‌های ملایم نیز استفاده کند.